#nepozornostzabíjí


Asi jste zaznamenali televizní kampaň “Nepozornost zabíjí”. Možná připomíná reklamu na mobilní telefon, ovšem propagace telefonu to tedy rozhodně není. Zpráva je úplně opačná:

TELEFON ZA JÍZDY DO RUKY ŘIDIČE NEPATŘÍ. 

Všichni to víme, ale všichni to někdy děláme. Všichni věříme, že zrovna nám se nic nestane. A určitě si to říkali i lidé, kterým mobil za volantem vzal život.

Denně se jen v ČR stane průměrně 284 nehod. Za kolik z nich asi může naše neochota odložit na chvíli telefon?

Zmíněný spot připravila Česká asociace pojišťoven. Na osvětovou akci je překvapivě velmi pěkně zpracovaný. Cílí na emoce, zobrazuje situace které si všichni dokážeme představit a ze kterých zamrazí. Někomu bude připadat až moc přísný, ale dobře na nás 🙂 Asi potřebujeme trochu nakopnout, abychom změnili svoje myšlení a hlavně chování.

Jeden ze dvou spotů je o chlapci, který už si s tatínkem fotbal nezahraje…

„Při psaní krátké zprávy ztratí řidič pozornost na pět vteřin. Za tu dobu ujede při pouhé padesátce 90 metrů, tedy vzdálenost fotbalového hřiště. Každý, kdo začne za volantem chatovat, tak extrémně riskuje,“ dodává Tomáš Neřold, pověřený vedoucí oddělení bezpečnosti provozu BESIP Ministerstva dopravy ČR.*

Trochu odlehčeně zpracovala stejné téma organizace “RYD” (Responsible Young Drivers). Belgické video, v němž žadatele o řidičský průkaz nechali “v rámci nových předpisů” (fiktivních)  textovat při skládání řidičské zkoušky, shlédlo více než 16,5 milionu lidí.

Již dříve nás zasáhla mezinárodní kampaň proti telefonům za volantem “It Can Wait”.

Pokud nemáte po ruce papírové kapesníčky, následující video si ani nepouštějte.

My ho tedy pouštíme na tréninku, abychom účastníkům připomněli, jak tenká je hranice mezi nevinným textováním a velikou tragédií. Slzy do očí se při sledování ženou i těm největším drsňákům. Věříme, že na cestě domů už telefon do ruky nevezmou.

Zkuste to dnes bez něj i Vy.

 

Zdroje:

*www.nepozornostzabiji.cz

www.ryd.be/europe/distracted-driving/

www.itcanwait.com